Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği - Behiç Ak, Behiç Ak - PDF E-Kitap Oku, İndir
Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği – Behiç Ak, Behiç Ak

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği – Behiç Ak, Behiç Ak

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2013
Eklenme: Ekim 10th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 104
Yazar: Behiç Ak, Behiç Ak

2.199 Kişi Tarafından Görüldü

Ülkemizin uluslararası üne sahip mizah ustası, 2014 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayımız Behiç Ak, “Gülümseten Öyküler”le büyümüş çocukların değişen yaşamlarının ritmini yakalayan, onlarla yeni bir duygu ve dil dünyasında buluşan mizah dolu bir romanla karşımızda.

Roman, nüfus kayıtlarında soyadına yanlışlıkla bir Ç harfi eklenmiş Ali’nin tek bir harfle farklı bir insana dönüşmesini eğlenceli ve düşündürücü bir kurguyla aktarıyor.

Yazar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin sözlü ve yazılı iletişim biçimlerimizi farklılaştırdığı; tüketmenin -olabildiğince hızlı tüketmenin- gündelik yaşamlarımızın odak noktası haline geldiği günümüz dünyasını, “Bay Ç” olarak ünlenen bir çocuğun gözünden anlatıyor.

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği Kitabı tanıtım Amaçlıdır.

Her okurun çevresinde bulabileceği, derinlemesine işlenmiş renkli karakterlerle ve sanatçının karikatür tadındaki desenleriyle zenginleşen roman, çocuk okuru, aileleri ve eğitimcileri sanal ve gerçek ortamda biçim değiştiren yaşam felsefesi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Okul ödevine gerekli olunca, arayıp tarasa da nüfus kâğıdını bulamaz Ali; yenisi için başvurulur. Böylece şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkar:

Ali’nin soyadı kayıtlarda, sonuna Ç eklenip “Hoşgörüç” olarak yanlış yazılmıştır. Babası öfkeli, Ali’yse Ç harfinden pek memnundur. Tek bir harf, bambaşka biri yapacaktır onu ve işte sosyal paylaşım sitesinde de, okulda da “Bay Ç” olarak tanınmıştır bile. Ancak, her şeyin tüketilip çöpe atıldığı bir dünyada, Ali Hoşgörüç nasıl direnecektir?

  1. Eserin Adı:

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” kitabın ismini oluşturuyor. Çocuk Edebiyatı açısından bu isim, çocukların hayal dünyasına yönelik bir isimdir. Çünkü kitabın isminden de anlaşılıyor ki bir “Ç”  harfi merakı bulunmakta. Okuyucu kitabın ismindeki “Ç” harfini merak ediyor ve merak ögesi sayesinde kitabı zevk alarak okuyor.

Kitabın içindekiler bölümünü oluşturan 12 bölüm vardır. İsimleri ise şöyledir: “Rıza Bey’in kulakları çın çın çınlıyor.”, “Ali’nin ödevi ve köstebekler.”, “Haylaz Ç harfi.”, “Yaşasın Ç harfi kardeşliği.”, “Ömür törpüleme mühendisi.”, “Çamaşır makinesinin yetmişinci doğum günü.”, ”Yapılacak bir şey yok.”, “On sekiz bin beş yüz altı tık.”, “Ali’nin rüyasındaki evler.”,”Eskici!”,”Rıza Bey’in gizli planı.”, “Ömür törpüleme makinesi iş başında.”

“Rıza Bey’in kulakları çın çın çınlıyor.” ismi konuyla uyumlu olarak seçilmiştir. Ve bu cümle okuyucular için heyecan verici, dikkat çekici bir sözcük olarak kullanılmıştır.

“Ali’nin ödevi ve köstebekler.” ismi de köstebekleri bilen okuyucular için dikkat çekici olabilecek niteliktedir. İsim ile konunun bağlantısı vardır.

Bir başka bölüm ise “Haylaz Ç harfi.”’ dir. Bu isimle bölümlerin yavaş yavaş romanın ismi ile bağlantısı kuruluyor. Bu yüzden merak giderek artıyor.

Asıl bölümümüz kitabında ismini oluşturan “Yaşasın Ç harfi kardeşliği.” bölümüdür. Çünkü bu bölüm kitabın ismini oluşturmaktadır ve de okuyucuya roman hakkında artık genel bir fikir vermektedir.

Kitabın kalan diğer bölümleri de aynı şekilde konu ve isim bağlantılı olarak yazılmıştır. Bölümler konuyla uyumlu olarak seçilmiştir. “Ömür törpüleme mühendisi.”, “Çamaşır makinesinin yetmişinci doğum günü.”, ”Yapılacak bir şey yok.”, “On sekiz bin beş yüz altı tık.”, “Ali’nin rüyasındaki evler.”, ”Eskici!”, ”Rıza Bey’in gizli planı.”, “Ömür törpüleme makinesi iş başında.” bölümlerinde ilgi çekici isimler kurulmuş ve merak ögesinin bundan sonra da devam etmesini sağlamıştır.

Kitaptaki tüm bölümler aynı olayın devamı niteliğindedir. Ve bu bölümlerle roman bir bütün halindedir. Kitapta merak ögesi ağırlıktadır.

    Kitabın Basım Yeri ve Yılı: İstanbul, Eylül 2013

Kitabın ilk basımının 2013 yılında yapıldığı açıktır. Kitap ilk baskıdır.2000 adet üretilmiştir. Bu bilginin okura sunulması kitabın olumlu niteliğini, okuyucuyu düşündüğünü göstermektedir.

İÇ İNCELEME

Kitabın Konusu:

İnsan Hayatında Teknolojinin Yeri

  1. Kitabın Ana Düşüncesi ve Diğer İletiler:

Teknolojiye bağlı olmuş bir gencin yaptığı hatayı fark ederek hatasından dönmesi ve dostluk ile kardeşliğin önemini anlamasıdır.

Diğer İletiler:

Teknolojinin günümüzdeki yeri

Aile kavramının eskisi kadar öneminin kalmadığı

Yetişen neslin özgürlük ve farklılık merakı

Çıkar amaçlı yapılan hileler

Üretim, tüketim ve verimlilik

Asıl kahraman Ali’dir. Ali teknoloji bağımlısı biridir. Herkesten farklı olma merakı vardır. Roman, nüfus kayıtlarında soyadına yanlışlıkla bir Ç harfi eklenmiş Ali’nin tek bir harfle farklı bir insana dönüşmesini eğlenceli ve düşündürücü bir kurguyla aktarıyor. Yazar, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin sözlü ve yazılı iletişim biçimlerimizi farklılaştırdığı; tüketmenin  gündelik yaşamlarımızın odak noktası haline geldiği günümüz dünyasını, “Bay Ç” olarak ünlenen bir çocuğun gözünden anlatıyor. Kahramanımız Ali, nüfus kâğıdını bir türlü bulamayınca yenilemeye gidiyor ve Hoşgörü olan soyadının nüfusa “Hoşgörüç” olarak kaydedildiği anlaşılıyor. Ali bu duruma bayılıyor ve “ç” harfini sahipleniyor. Ç harfi mevzusu facebook’ta hızla yayılıyor ve ortaya yepyeni bir grup çıkıyor: Ç Harfi Kardeşliği. Ancak “ç” harfi yüzünden Ali’nin başına gelenler hem kendisinin aklını karıştırıyor, hem de başkalarının Ali’yi unutmasına neden oluyor. Bay Ç olmak Ali’nin hiç hoşuna gitmiyor. Sevinç onu bu sayede fark etse bile! Ali’nin babası bir plan kurarak Ali’nin arkadaşlarını eve çağırıyor. Ali’ye ve arkadaşlarına ”Ç” harfi kardeşliğinin yanlış olduğunu anlatmak için. Bu durumdan sonra Ali  “Ç” harfinden sıkılıyor ve bundan kurtulmak istiyor ve düşüncelerini arkadaşlarına anlatıyor. Ç harfi kardeşliğinin saçma olduğunu asıl önemli olanın gerçek dostluk, arkadaşlık olduğunu söylüyor ve herkes bunu anlıyor.

Resim Metin Uyumu ve Resimlerin Değerlendirilmesi:

Kitabın içinde bulunan 12 bölüm vardır. Bu bölümler için kullanılan toplam resim sayısı ise 12’dir. Bu resimlerin her biri bölümlere eşit olarak dağıtılmıştır. Her bölümde bir resim kullanılmıştır. Anlatılan olayla resimler aynı anda verilmiştir. Kitapta resim ve metin uyumu doğru bir şekilde okuyucuya aktarılmıştır. Resimler renkli çizim olarak yazarın kendisi tarafından çizilmiştir. Kitabı okuyan biri resimlerdeki anlamları direk anlayabilmektedir. Resimlerin genelinde sarı renk hakimdir.

Atasözleri ve Değerlendirilmesi:

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” ile birden çok farklı kelime ve deyimle karşılaşan okuyucu, okumuş olduğu romanda atasözü ile karşılaşamıyor. Bu açıdan kitap dil açısından zayıf kalıyor.

Kelimelerin Değerlendirilmesi:

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” kitabında pek fazla bilinmeyen kelime kullanılmamıştır. Sadece kitabın 44. Sayfasında thonet sandalye kavramına yer verilmiştir. Bu da kitabın alt kısmında dip notlar ile açıklanarak okura bilgi verilmiştir. Bu özellik de kitabın olumlu niteliğini arttırmaktadır. Okuru düşünerek bilinmeyen kelimelerin açıklanması okura yeni bilgiler katmaktadır.

Anlatım Bozuklukları

Kitapta anlatım bozukluğuna rastlanmamıştır.

   Kültürel Uyumsuzluklar:

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” kitabında kültürel uyumsuzluğa rastlanılmamıştır. Fakat gelişen teknoloji ve değişen dünya şartlarının okul çağındaki bir çocuk üzerinden verilmesi okuru düşündürmektedir. Teknoloji ile fazla içli dışlı olmanın bizim kültürümüzle yetişen insanlara olumlu etki etmediği görülmektedir.

             Sonuç ve Değerlendirme

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” kitabın ismini ve dördüncü bölümü oluşturuyor. Kitap ismi okurun ilgisini çekecek biçimde oluşturulmuştur. Okur “Ç” harfi kardeşliği ne demek diye merak ederek kitaba ilgi duyar.

Kitabın basım yılın belirtilmesi ve kaç adet basıldığını göstermesi okuyucuyu doğru yönlendirmede yardımcı olmaktadır.

Ön kapakta, yazarın isminin kitabın isminden daha yukarıda ve kırmızı renkte yer alması, yayınevi tarafından kitaptan çok yazarın ön planda tutulduğunu gösteriyor. Aynı zamanda okur kitlesinin ve kitap türünün ön kapakta belirtilmemesi, doğru okuyuculara ulaşabilmek için önemli olan bu ayrıntının dikkate alınmadığını gösteriyor.

Kapak resmi ve kitabın içinde olan resimler metinle gayet uyumludur ve okur bu resimleri doğru değerlendirebilir. Resim ve metin uyumu oldukça doğru kullanılmıştır. Yazarın resimleri kendinin yapması ise resimlerle özel olarak ilgilendiğini göstermektedir.

Arka kapakta, ön kapakta da olduğu gibi yazarın isminin daha üstte olduğu göze çarpmaktadır. Bu da yayınevinin yazarın isminin reklamına önem verdiğini göstermektedir. Ve kitabın sırtının inceliğinin değerlendirilmiş olduğu gözüküyor. Bu anlamda okuyucunun düşünüldüğü gözleniyor.

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” kitabının boyutları için, Çocuk Edebiyatı ürünleri için uygun görülen klasik boyutlar tercih edilmiştir. Sayfalarda yazı büyüklükleri ve satırlar arası boşluklar Çocuk Edebiyatı ürünlerinin klasik verilerine uygun olarak düzenlenmiştir. Satırlar arası düzen ise “paragraf”’lar ile sağlanmıştır. Ve bu klasik tutum ile çocuklara yönelik dikkat çekici bir yeniliğin yapılmadığı görülüyor. Resim, baskı, yazı şekil ve yoğunluğu, sayfa düzeni olarak tam bir bütünlük içermektedir.

Kitabın geneline bakıldığın konusunun “İnsan Hayatında Teknolojinin Yeri” olduğu görülmektedir.

Kitap içindeki resimlere bütün olarak bakıldığında öncelikle resimlerin bölümlere orantılı bir şekilde dağıtıldığı,12 bölümde 12 resmin yer aldığı görülmektedir. Bu açıdan da resimlerin okurlar için bir kolaylık ve anlaşılırlık katkısı olduğu söylenebilir. Resimlerin konu için özel olarak çizilmiş olduğu anlaşılıyor ve oldukça başarılı olduğu görülmektedir.

Bir kitabın oluşturulmasında en büyük rolü olan dilin ise özenle seçildiği imla, noktalama ve anlatım yanlışlıklarının pek  yapılmadığı görülüyor.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde kitabın oldukça başarılı olduğu ve özen gösterilerek oluşturulduğu görülmektedir. Kitabın Çocuk Edebiyatı ürünlerine uygun olduğu görülmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

Bir önceki yazımız olan Üç Ölüm - Lev Nikolayeviç Tolstoy başlıklı kitabımızda Üç Ölüm Lev Nikolayeviç Tolstoy epub indir, Üç Ölüm Lev Nikolayeviç Tolstoy epub oku ve Üç Ölüm Lev Nikolayeviç Tolstoy pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.