Yardım Et Çözeyim Düğümlerimi (Kadınlar, Erkekler ve Onları İlgilendiren Monolog Öyküler Kitabı) - Belgin Altop - PDF E-Kitap Oku, İndir
Yardım Et Çözeyim Düğümlerimi (Kadınlar, Erkekler ve Onları İlgilendiren Monolog Öyküler Kitabı) – Belgin Altop

Yardım Et Çözeyim Düğümlerimi (Kadınlar, Erkekler ve Onları İlgilendiren Monolog Öyküler Kitabı) – Belgin Altop

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Şubat 9th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 89
Yazar: Belgin Altop

69 Kişi Tarafından Görüldü

Uzman Psikolog Belgin Altop, kadın ve erkekler arasında yıllarca şahit olduğu sorunları Yardım Et Çözeyim Düğümlerimi isimli kitabında bir araya getirdi.

Kitapta kadınlar, erkekler ve onları ilgilendiren monolog öyküler kaleme alınmış. Aslında bütün öyküler gerçek ama bir kişinin veya bir çiftin birebir öyküsü değil.

Altop, birçok çiftin, birçok ilişkinin ortak noktalarından hareket ederek ortaya çıkarmış özgün hikayelerini.

Altop, ilişkideki düğümlerin ancak içtenlik ve dürüstlükle çözülebileceğinin mesajını veriyor.

Yıllarca bu konularda çiftlere danışmanlık yapan Altop; “Sorunları büyütmeyip paylaştığımızda, senaryo kurmadan önce gerçek nedir diye karşımızdakine sorduğumuzda, önyargısızca ilişkiyi sürdürebildiğimizde düğümsüz bir ilişkiyi çok daha huzurlu ve mutlu bir biçimde yürütmeyi başarmış oluruz,” diyor

Belgin Altop Biyografisi

Belgin Altop, İzmir’de, daha doğrusu Karşıyaka’da (“otuzbeşbuçuk’ta”) doğdu. İzmir Amerikan Kız Koleji sonrasında ODTÜ Sosyal Bilimler/Psikoloji Bölümü’nden lisans (BSc), Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bolümü’nden Bilim Uzmanlığı (Yüksek Lisans/MSc) diplomalarını aldı.

Önce ODTÜ, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nde verdiği çeşitli derslerin yanı sıra Duygusal Zekâ ve Kendini İfade dersleri her dönem başında kayıtları ilk 90 saniyede dolan efsane dersler arasına girdi.

2001-2002 ders yılında her fakülte ve yüksekokuldan bir kişiye verilmeye başlanan, öğrencilerin oyları ve akademik yönetimin onayıyla saptanan Boğaziçi Üniversitesi Öğretimde Üstün Başarı Ödülü’nü alan ilk altı kişiden biri oldu.

Evli ve bir çocuklu olan Belgin Altop şimdilerde danışanlarına, kendi “düğümlerini çözme” konusunda yol gösteriyor.

ÖNSÖZ

Kim, ben hiç yaşanmamış olanı yazıyorum diyebilir acaba?

Yaşanmamışı, hangi sözcükleri bulup nasıl ifade edebilirsin? Yaratıcılığım, yaratıcımın öngördüğü ve bana nasip ettiği kadardır. Ne daha eksik ne de daha fazla… Kadercilikten söz etmediğimi bilen bilir.

Benim kader anlayışım Belgin’cedir… Dünyaya gelmeden önce ya da gelirken bir kontrat yaptığımı düşünürüm, hissederim, sezerim (adına her ne derseniz deyin, inancım budur) ve o kontratın maddelerini elimden geldiğince zaman zaman çelişkilere düşerek yaşadığıma ve yerine getirdiğime inanırım

Bir zamanlar çelişkilerin yanı sıra isyanları da yaşardım, ama galiba bunun adına “büyümek” deniyor. İsyanların yerini “Tamam, peki o zaman… Bu durumu aşabilmek için şimdi ne yapmalıyım?” aldı. Bu da nasıl ama nasıl rahatlattı beni anlatamam.

İnanın, klişe değil; kendiliğinden oluşan ve kendiliğinden yaşanan bir durum bu. Bugüne kadar yazdıklarım oldu, hatta çizdiklerim bile oldu; ama bunları en yakınlarım dışında hiç kimseyle paylaşmadım. Sustuklarım, zaman zaman büyüdü içimde, dışarı vur bizi dedikleri oldu. Hep konuştum, hep anlattım; ama derslerimde, ama ofisimde… Yazarak değil, konuşarak paylaştım, hâlâ da paylaşıyorum.

Yaşadığım ve sesim çıktığı sürece her yerde, her sorana anlatırım bildiklerimi; sevinçle, istekle… O ayrı. Bugün artık yazmak da istiyorum. Yazıp, dileyenlere yaymak istiyorum. Eski yazdıklarımı raftan çıkarmayı değil, bugünün “kendi çapında büyümüş Belgin’i” olarak yaşanan, yaşanmakta olan ve yaşanacak ne varsa (yok, tabii o kadar da değil…), yaşamdan derlediklerimi öykü olarak paylaşmak isteğiyle yanıp tutuşuyorum. “Yaşanmakta olan ve yaşanacak ne varsa” aşırı oldu.

Yaşanmamışları da içimden geldiğince, sezgilerimin gücüyle bulup çıkararak, ya yaşansaydı tadında yazmaktan söz ediyorum. Yani, yola böyle çıktım…

Bu arada, unutmadan söylemeliyim ki tüm “insan” karakterlerim yaratılmış karakterlerdir. Hiçbiri, hiç kimseyle bire bir örtüşmüş değildir. Bunu önemle vurgulamak isterim. İtiraf edeyim: Zaman zaman bazı sahici karakterlerden esinlenmişimdir, ama onların bile beş-onunu bir araya toplayıp hepsinden tek bir karakter oluşturmuşluğum da vardır.

Bir önceki yazımız olan Dikkat Vücudunuz Konuşuyor (Türkiye'de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler) - Ahmet Şerif İzgören başlıklı kitabımızda Dikkat Vücudunuz Konuşuyor, Dikkat Vücudunuz Konuşuyor epub indir ve Dikkat Vücudunuz Konuşuyor epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.