araba kiralama Türkiye'nin Yakın Tarihi - İlber Ortaylı - PDF E-Kitap Oku, İndir
Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Ekim 27th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 256
Yazar: İlber Ortaylı

961 Kişi Tarafından Görüldü

“Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.”
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni.”
“1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu’nun en ilginç kurucu belgelerindendir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı’na ihtiyatla yaklaşılmıştı.”
“6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır.”
“Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi.”
“Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen, politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir.”

***

Tarih denildiğinde ilk akla gelen isim İlber Ortaylı, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.
Türkiye’nin Yakın Tarihi Türkiye’nin son yüzyılda geçirdiği değişimlerin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Tinkercad ile 3B Tasarım - Özge Şahin başlıklı kitabımızda Çocuklar İçin Tinkercad ile 3B Tasarım, Çocuklar İçin Tinkercad ile 3B Tasarım özeti ve Çocuklar İçin Tinkercad ile 3B Tasarım pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.