Totem ve Tabu – Sigmund Freud

Totem ve Tabu – Sigmund Freud

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 19th, 2020
Dil: Türkçe
Sayfa: 25
Yazar: Sigmund Freud

175 Kişi Tarafından Görüldü

Freud’a göre ilkel insan bizim çağdaşımız sayılır.

Tarih öncesi çağlardaki insanların geçirdiği evreler, gündelik yaşamlar, sanatları, oluşturdukları söylenceler ve mitlerde gelişim sürecimizin önceki basamakları hakkında ciddi izlere rastlar, onlarda kendimize benzerlikler buluruz.

Bugün bazı topluluklarda izlerine rastlansa da Freud’un deyimiyle dinsel-sosyal bir kurum olan totemizmin etkilerinin azalmasına karşılık, tabu konusu farklı biçimlere bürünerek de olsa azımsanmayacak derecede yakınımızda durur.

Freud’un eserini kaleme alırken belirttiği gibi Totem ve Tabu, bu alanda ele alınan ilk ciddi çalışma olmasının yanısıra, psikanalizin bakışı,açısı ve tespitleriyle toplum psikolojisinin kemikleşmiş sorunlarına yönelik bir çözümleme denemesi; etnologlar, filologlar, folklorcular ve psikanalistler için kendi ilgi alanlarıyla bağlantı kurabilecekleri bir köprü inşasıdır.

Bu kitap, uzman olmayan bir okuyucu kitlesine hitap eden ancak yine de psikanalizle az çok yakınlığı olan okuyucularca tam olarak anlaşılıp değerlendirilebilecek bir kitaptır.

Bir yanda etnologlar, dilbilimciler, halkbilimciler, vb. ile öbür yanda psikanalistler arasında bir bağ kurmak amacını gütmektedir; ama ne onların ne de bunların eksiklerini tamamlama iddiasında değildir.

Yani öncekilere, yeni psikoloji tekniğini yeterince öğretemeyeceği gibi, sonrakilere de işlenmelerini bekleyen materyallere yeterince hakim olma imkanını sunmaz.

Bunun için, sadece her iki tarafın da dikkatlerini uyandırmakla yetinmek zorundadır. Ve eğer bu girişimim, bütün bu bilginleri, verimli sonuçlar sağlaması muhakkak olan bir işbirliği amacıyla bir araya getirebilecek olursa, kendimi mutlu sayarım.

Bir önceki yazımız olan Çırılçıplak Aşk - Aret Vartanyan başlıklı kitabımızda Çırılçıplak Aşk epub indir, Çırılçıplak Aşk epub oku ve Çırılçıplak Aşk pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.