Suçluyorum - Emile Zola - PDF E-Kitap Oku, İndir
Suçluyorum – Emile Zola

Suçluyorum – Emile Zola

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mart 2012
Eklenme: Ekim 16th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 48
Yazar: Emile Zola

85 Kişi Tarafından Görüldü

19. yüzyıl sonları Fransa’sında, Yahudi kökenli bir subayın, Yüzbaşı Alfred Dreyfus’ün haksız yere casuslukla suçlanmasıyla patlak veren Dreyfus Davası, yalnızca bir hukuk ve ayrımcılık skandalı değil, aynı zamanda başta ordu ve yargı olmak üzere ülkenin tüm kurumlarını temellerinden sarsan bir toplum olayıydı. Tam 12 yıl sonra Dreyfus’ün aklanmasıyla sonuçlansa da, Üçüncü Cumhuriyet ve çağdaş Fransa’nın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Bu dava çevresinde gelişen çalkantıların keskinleştirdiği güçler dağılımı, kilise ve devlet işlerinin ayrılması gibi sarsıcı önlemlerin alınmasına, sağdaki milliyetçiler ile soldaki anti militaristler arasında uzun sürecek bir bölünmenin doğmasına yol açtı.

Büyük romancı Émile Zola, 13 Ocak 1898 günü bir gazetede yayınladığıSuçluyorum başlıklı açık mektubuyla, Dreyfus’e yapılan haksızlığın karşısına dikilen Fransız aydınlarının sözcüsü oldu. Artık bir klasik niteliği kazanan ve onurlu aydın başkaldırısının görkemli bir örneği olan Suçluyorum’u Tahsin Yücel’in çevirisi ve önsözüyle sunuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Psikiyatrist - Wulf Dorn başlıklı kitabımızda Psikiyatrist Wulf Dorn epub indir, Psikiyatrist Wulf Dorn epub oku ve Psikiyatrist Wulf Dorn oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.