Son Moda Saçmalar Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi – Alan Sokal

Son Moda Saçmalar Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi – Alan Sokal

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2013
Eklenme: Aralık 15th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 416
Yazar: Alan Sokal

193 Kişi Tarafından Görüldü

Son Moda Saçmalar, literatüre `Sokal Vakası` olarak geçen entelektüel skandalın kitabı.

Fizikçi Alan Sokal, saygın Amerikan kültür çalışmaları dergisi Social Text´e, baştan sona saçmalıklarla dolu bir yazı gönderir. İtibar gören bir entelektüel jargona sadık kalarak yazdığı yazıda, son yılların meşhur kuramcılarından bol bol alıntı yapar.

Modaya uygun şekilde yazısına Aydınlanma eleştirisi ile başlar; fizik, matematik ve sosyal kuram arasındaki sınırları aşmanın gerekliliğinden söz eder ve fiziksel gerçekliğin toplumsal gerçeklik gibi dilsel bir oluşum olduğunu savunur.

Yazı dergide yayımlanır ve hemen ardından Sokal bunun bir aldatmaca olduğunu açıklar. Söz konusu olay, popüler ve akademik basında fırtınalar koparır, tartışmalara yol açar. Alan Sokal, Jean Bricmont´la beraber yazdığı bu kitapta, uydurma makalesinde alıntıladığı Lacan, Kristeva, Irigaray, Latour, Baudrillard, Virilio ve Deleuze ile Guattari gibi kuramcıların matematik ve fiziğin kavramlarını nasıl kötüye kullandıklarını gösteriyor ve bu kuramcıların yazdıklarının anlaşılmazlığının, içeriğin derinliğinden değil gerçekten anlaşılmaz olmalarından kaynaklandığını iddia ediyor.

Aşırı öznel söylemlere karşı çıkan yazarlar, Aydınlanma´nın akılcı geleneğini sahipleniyor. Amaçları, solu eleştirmek değil; solda moda olmuş bir akıma karşı solu korumak ve toplumsal kuramın varlık sebebini hatırlatmak.

Bir önceki yazımız olan Sana Gül Bahçesi Vadetmedim - Joanne Greenberg başlıklı kitabımızda Sana Gül Bahçesi Vadetmedim epub indir, Sana Gül Bahçesi Vadetmedim epub oku ve Sana Gül Bahçesi Vadetmedim pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.