Son Ada - Zülfü Livaneli - PDF E-Kitap Oku, İndir
Son Ada – Zülfü Livaneli

Son Ada – Zülfü Livaneli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Eylül 2013
Eklenme: Eylül 2nd, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 196
Yazar: Zülfü Livaneli

189 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap da Ada sakinlerinin huzurunu ve sakinliğini bozan Başkana karşı direnç göstermeme si ve itaatkarlıklarını konu alıyor.Akıcı okunması gereken bir roman.

Son Ada’nın adsız anlatıcısı, adını kendisinin koyduğu bu yeri “son sığınak, son insani köşe” olarak niteliyor. Anlattığı, nerdeyse bir ütopya: “Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yapıyordu.” Ancak bu durum uzun sürmez: Ülkenin darbeci başkanının emekliliğini huzur içinde geçirmek için adaya yerleşmesi, bu cennet adada yaşayanların huzurunu kaçıracaktır.

Başkan, Son Ada’yı her tür “anarşi”den kurtarmaya kararlıdır. Adanın halinden hoşnut toplumunu “çoğunluğun oyları neyi işaret ediyorsa onu yaparak” oluşturduğu “kurul”lar eliyle yönetmeye, adanın ağaçlıklı yolunu “park ve bahçe geleneklerine göre düzenlenmiş” bir hale getirerek başlar. Görünüşte her şey demokratik geleneklere uygundur.

Ütopya tam bir distopyaya dönüşürken, başta martılar, bu gidişe başkaldıranlar da vardır…

“Livaneli’nin bu benzersiz yaratıcı romanında, insan yapısı otoriteyle karşı karşıya… Yazar bizi dünyamız üzerinde yeniden düşünmeye çağırıyor. Mutlaka okunmalı.”
-Prof. Lenore Martin, Harvard Üniversitesi-

“Romanı bitirdiğinizde, bir yurdu yok eden kişilerin, küçük bir adayı da kolaylıkla yok etmesinin doğal olduğunu anlıyorsunuz.”
-Hasan Akarsu, Cumhuriyet-

Bir önceki yazımız olan Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli başlıklı kitabımızda Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli, Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli oku ve Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.