araba kiralama Reis Bey - Necip Fazıl Kısakürek - PDF E-Kitap Oku, İndir
Reis Bey – Necip Fazıl Kısakürek

Reis Bey – Necip Fazıl Kısakürek

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2008
Eklenme: Şubat 10th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 228
Yazar: Necip Fazıl Kısakürek

139 Kişi Tarafından Görüldü

Mesudiye Otelinin holü… Cephede, holün sokağa bakan vitrini… Vitrinde, otelin ismi tersine okunuyor…

Sol dip köşede, girinti şeklinde iki duvarlık bir dirsek… Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulunan merdiven..

Sağda, sağ ön köşeye geçit bırakan müracaat gişesi… Gişenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi…

Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giriş kapısıyla gişe arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler…

Sağ ve sol köşelerde iki büyük koltuk… Göze çarpan herşey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor…

Kısa Özeti

İstanbul Nişantaşı’nda bir cinayet işlenmiş, zengin ve yaşlı bir kadın öldürülmüştür.

Kumarbaz ve esrarkeş olduğu ve aleyhinde başka 
gösterdiğine kanaat ederek genci astırır. Reis’e göre merhamet, insanların ağzında bir sakızdır ve somut olmayan hiçbir şeye inanılmaz. İdamın gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra gerçek katil teslim olur ve suçunu itiraf eder.

İdam kararı vermekle meslek hayatının en büyük hatasını işlemiş olan Reis Bey, bazı durumlarda gerçeklerin sadece somut olanla değil merhamet, psikoloji ve anlayış gibi soyut kavramlarla açıklanabileceği gerçeğini kavrar.

Haksız yere astırdığı genç Murat, Reis Bey’in hayatını değiştirecektir. İlk iş olarak hâkimlikten ayrılan Reis Bey, emekli ikramiyesini gencin dadısına bağışlar.

Gencin sürekli gittiği ve ayaktakımının bir araya geldiği mekânlara gitmeye, oradaki insanları doğru yola iletmeye çalışır. Bu mekânlarda sürekli iyilik ve merhamet üzerine konuşmalar yapar. Hatta bir gün konuşması o kadar etkili olmuştur ki oradaki tüm kabadayıların yanlarındaki silah ve bıçakları toplamıştır. O esnada kumarhaneyi polis basar.

Baskın anında, kumarhanenin garsonu, ocakta sakladığı eroini de gizlice Reis Bey’in cebine atar.-Üzerinden eroin ve birçok silah çıkan Reis Bey, tutuklanır ve hapse atılır.

Gerçek ortaya çıkıncaya kadar hapishanede kalan Reis Bey, merhamet duygusunu ruhunun derinliklerinde hisseder.

Bir önceki yazımız olan Çile - Necip Fazıl Kısakürek başlıklı kitabımızda Çile Necip Fazıl Kısakürek, Çile Necip Fazıl Kısakürek epub indir ve Çile Necip Fazıl Kısakürek epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.