Ortadoğu’da Azınlıklar – Martin Stokes

Ortadoğu’da Azınlıklar – Martin Stokes

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Nisan 2006
Eklenme: Aralık 10th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 335
Yazar: Martin Stokes

190 Kişi Tarafından Görüldü

Ortadoğu’da Azınlıklar; Ortadoğu’daki devletsiz halkların ve azınlıkların deneyimleriyle ilgili olan bu kitap, birçok Ortadoğu devletindeki Hıristiyan, Yahudi, Zerdüst, Alevi ya da Bahai topluluklar gibi geleneksel azınlıklar ile Suriye’deki Maruniler gibi iktidarda olan azınlıkların yanı sıra, Kürtler ile Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler gibi devletsiz halkları ve iktidardan yoksun çoğunlukları kapasamaktadır.

Büyük ve görece homojen nüfusların yeni devlet sınırları nedeniyle bölündüğü ve savaş hali, baskı ya da uluslararası emek pazarının talepleri yüzünden diasporalar oluşturacak şekilde dağıldığı için sürekli iç sorunlar yaşayan Ortadoğu’da, yeni mutabakat zeminleri yaratarak bu sorunların üstesinden gelme çabaları ağırlık kazanmaktadır.

Bu kitap bu çabalara mütevazı bir katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bu kitap, Ortadoğu’ daki devletsiz halkların ve azınlıkların ya­şamları ve deneyimleriyle ilgilidir. Bu kitabın amaçları bakımından azınlıklar, verili bir devlet veya bölgenin nüfusu içinde sayısal ba­kımdan az veya politik olarak iktidarsız kişilerden oluşan toplu­luklar şeklinde tanımlanacaktır.

Bunlar, ortak bir dil, kültür, din veya bu etkenlerin bir bileşimiyle tanımlanabilirler; daha doğrusu kendilerini böyle tanımlarlar. Bu tanım, birçok Ortadoğu devletin­deki Hıristiyan, Yahudi, Zerdüşti, Alevi veya Bahai toplulukları gi­bi geleneksel sayısal azınlıkları kapsar.

Ayrıca, Suriye’ deki Aleviler veya savaş öncesi Lübnan’daki Maruniler gibi iktidarda olan azın­lıkların yanı sıra, iktidardan yoksun çoğunlukları da (Irak Şiileri ve Suriye Sünnileri) içerir.

Bir önceki yazımız olan Engereğin Gözündeki Kamaşma - Zülfü Livaneli başlıklı kitabımızda Engereğin Gözündeki Kamaşma Zülfü Livaneli, Engereğin Gözündeki Kamaşma Zülfü Livaneli epub indir ve Engereğin Gözündeki Kamaşma Zülfü Livaneli epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.