Müfettiş - Nikolay Vasilyeviç Gogol - PDF E-Kitap Oku, İndir
Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2009
Eklenme: Ekim 2nd, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 129
Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol

101 Kişi Tarafından Görüldü

 

 

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Arabeskler ve Mirgorod Öyküleri’nde mizahın yanı sıra, yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşüncelerini ortaya koydu. Ölü Canlar adlı romanı feodal toprak mülkiyeti ve serfliği ele alan bir başyapıttır. Gogol, büyük bir komedi olan Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya almıştır.

Yönettiği kente kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenen bir belediye başkanı, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde ağırlanması talimatını verir. Yozlaşmış bürokratik ilişkiler içindeki yöneticiler, ne yapacaklarını şaşırmıştır; birkaç gündür kasabada bulunan iyi giyimli Hlestekov’u beklenen müfettiş zannederler. Oysa Hlestakov müfettiş değil, zengin bir toprak ağasının oğludur

 

Bir önceki yazımız olan Otuzundaki Kadın - Honore De Balzac başlıklı kitabımızda Otuzundaki Kadın epub indir, Otuzundaki Kadın epub oku ve Otuzundaki Kadın oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.