Moby Dick / Beyaz Balina - Herman Melville - PDF E-Kitap Oku, İndir
Moby Dick / Beyaz Balina – Herman Melville

Moby Dick / Beyaz Balina – Herman Melville

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Eylül 23rd, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 736
Yazar: Herman Melville

116 Kişi Tarafından Görüldü

“Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaların nasıl avlandıklarını, geminin sonunda nasıl battığını anlatan Moby Dick, ilk bakışta denizlerde geçen bir serüven romanı sayılabilir. Ne var ki insan Moby Dick’i okudukça, okuduklarını düşündükçe, kitabın derinliğini, gerçek anlamını sezmeye başlar. Bu derinliği, bu gerçek anlamı sezmeyenler ise, balina avıyla ilgili, heyecanlı bir öykü olarak, gene de Moby Dick’in pekâlâ keyfini çıkarabilirler.”

Mîna Urgan böyle tanımlıyor Beyaz Balina’nın romanını.
“Zaman zaman çıkardığı o garip seslere burnundan konuşma dersiniz, balinayı horlamş olursunuz. Hem balinanın söyleyecek nesi olabilir? Ben, derinliği olan hiçbir varlık görmedim ki, bu dünyaya söyleyecek söz kekelemek zorunda kalır, olsa olsa. Ne mutlu ona ki, dünya duyuverir sesini.”

Melville’nin sesini geç de olsa duymuştur dünya: Düzyazı biçiminde yazdığı bu şiirde, ironi, mitoloji ve gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu romanında, denizi, gemicileri, balinaları ve tabii bu arada tutkuların tutsağı olan insan ruhunu anlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Gulliver'in Seyahatleri - Jonathan Swift başlıklı kitabımızda Gulliver'in Seyahatleri Jonathan Swift epub indir, Gulliver'in Seyahatleri Jonathan Swift epub oku ve Gulliver'in Seyahatleri Jonathan Swift oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.