Kral VI. Henry - 3 - William Shakespeare - PDF E-Kitap Oku, İndir
Kral VI. Henry – 3 – William Shakespeare

Kral VI. Henry – 3 – William Shakespeare

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Eylül 21st, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 152
Yazar: William Shakespeare

33 Kişi Tarafından Görüldü

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar. 1590-1591 yıllarında yazıldığı tahmin edilen bu oyunun First Folio’ya 1623 yılında dâhil edildiği sanılıyor. Oyun ikinci bölümün kaldığı yerden başlar, Güller Savaşı sürmektedir, tüm karakterler cinayetler, tuzaklar, taht kavgalarıyla bu girdabın içine çekilmiştir. Tahtın laneti çarkı bir kez daha çevirecek, Kral VI. Henry’nin hikâyesinden de bambaşka bir tarihî oyun doğacaktır.

Herşeyin bittiği daha doğrusu VI. Henry için herşeyin bittiği son kitapta, ihanet ve ölüm yine bizlerle. Bu kez yapılan iyiliklerin sonunda görülen kötülükler, sığınmanın sonunda görünen üvey evlat davranışlar ve hiçe sayılmalar bizlerle. Adı üstünde bir Shakespeare klasiği daha. Kral VI. Henry III’de artık Henry değil Edward vardır adanın hakimi olarak.

VI. Henry’nin ikinci kitabında York Dükü Richard, March Kontu Edward, Richard Plantagenet, 16. Warwick Kontu, Montague veya 5. Salisbury Dükü ve Norfolk Dükü’nün, savaştan kaçan Kral VI. Henry ve Margeret Anjoulu’yu kovalamaları ile başlar. Sonrasında esir düşecek olan Kral VI. Henry’nin son çırpınışlarıdır bunlar.

Galibiyetler üzerine galibiyet kazanan asil Warwick’in başına gelen beni en çok etkileyen olaylardan biri oldu. Fransa’ya giden Warwick görevi gereği Fransız Kralı IX. Louis’in akrabası olan Lady Bona’nın Kral Edward ile evlenmesi için, aşk ilan etmektir. İlan edilen aşk Kral Edward’ın aşkıdır. Bu evlilik ile Fransız ve İngiliz krallıkları arasında şahsi bağlar kurulacak ve kesin bir barış ortaya çıkacaktır. Fakat İngiltere’de Kral Edward, kardeşlerinin olmaz demelerine bakmadan, ölen komutanlarının birinin eşini kendisine eş olarak seçer ve onu kraliçe yapar. Fransa’da bu haberi alan ve sarsılan Warwick Kontu York Hanedanı’na yaptığı bu kadar hizmete rağmen kendisinin küçük düşürüldüğünü, gururunun ve onurunun ayaklar altına alındığını düşünür. O an kararını verir ve Edward ile olan tüm bağlılık yeminlerini siler. Daha sonra Fransa Kralı ile anlaşır, bir orda hazırlar ve bu Fransız ordusuyla İngiltere’ye geçer, Kral Edward’ın ordusunu yener ve kral IV. Edward’ı savaş esiri olarak eline geçirir. VI. Henry tekrar tahta geçer ve Warwick Kontuna “Taht Koruyucu Lord” ünvanını verir.

Fakat yakın bir zamana kadar bu esaret sona erecek, yeniden zor zamanlar gelecektir VI. Henry için. Kötü zamanlar geldiğinde kaçacak yeri kalmayan VI. Henry aynı şekilde esir düşecek, yaşamını yitirecektir.

Bir önceki yazımız olan Cerrah - Tess Gerritsen başlıklı kitabımızda Cerrah Tess Gerritsen epub indir, Cerrah Tess Gerritsen epub oku ve Cerrah Tess Gerritsen özeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.