Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk - Maia Szalavitz, Bruce D. Perry - PDF E-Kitap Oku, İndir
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk – Maia Szalavitz, Bruce D. Perry

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk – Maia Szalavitz, Bruce D. Perry

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2017
Eklenme: Eylül 28th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 456
Yazar: Maia Szalavitz, Bruce D. Perry

14.633 Kişi Tarafından Görüldü

 

 

Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk’ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry’nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.

O çocuk daha, anlamaz. Küçücük çocuk canım, her saniye yanında durmana gerek yok. O daha anlayacak yaşa gelmedi, etkilenmez. Büyüyünce hatırlamaz bile…

Bruce Perry kendimize söylediğimiz bu sıradan yalanları acımasızca yüzümüze çarpıyor. Koridor Yayınları’ndan çıkan Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, güncel baskısıyla herkesin kütüphanesinde önemli bir yer tutacak gibi görünüyor. Sadece psikologların ve psikiyatristlerin değil, çevresinde çocuklar olan ya da olmasını planlayan herkesin ilgisini çekeceğine şüphe yok.

Bruce Perry’nin meslek hayatı boyunca biriktirdiği “tuhaf ve dehşet verici” hikâyelere inanamayacaksınız. Başlarına gelen korkunç şeylerle başa çıkmaya çalışan çocukları, beyinlerinin nasıl zarar gördüğünü ama en kötü durumdaki çocuklar için bile hâlâ umut olduğunu okurken, yazarın verdiği bilimsel açıklamalarla gerçek vakaları adım adım takip edebileceksiniz.

Bilimsel kısımlar, konuyu hiç bilmeyenler için harika bir tanışma olacak nitelikte. Çoğu psikoloji kitabının aksine oldukça akıcı bir dille yazılmış ve her bölümden sonra soluklanma ihtiyacı hissetmeyecek olsaydınız, kitabın ne zaman bittiğini anlamayacaksınız bile diyebilirdim.

İlk bölümde, yedi yaşındaki Tina’yla tanışacaksınız. Yıllarca cinsel istismara maruz kalmış olan bu küçük kızın erken yaşlarında yaşadığı travma o kadar büyüktür ve o kadar strese sebep olmuştur ki, kızın nabzı, motor ve iletişim becerileri, uykuları ve hatta beyin gelişimi dahi akıl almaz biçimde etkilenmiştir. Bir başka vakada, annesinin öldürülmesine tanık olmuş ve saatlerce annesine sarılarak bulunmayı beklemiş üç yaşındaki kızın hikâyesini okuyacaksınız ya da çocukluğunda istismara uğramış bir adamın katil oluşunu. Kitaba ismini veren, köpek gibi büyütülmüş çocuk için ise güzel haberlerim var ama benimle aynı heyecanı yaşayabilmeniz için daha fazla bilgi vermek istemiyorum.

Bu vakalar üzerinden Bruce Perry, çocuk beyin gelişimine ve 80’li yıllarda bahsi dahi geçmeyen çocuk psikiyatrisine yenilikçi bir bakış açısı kazandırıyor. O dönemde kullanılan yararsız, aksine çocuğa zarar veren terapi yöntemlerini gördüğünüzde, günümüzde kullanılan yöntemleri de sorgulamadan geçemeyeceksiniz.

Aklınızdaki soruyu biliyorum: Acaba çocuklarla doğru iletişim kurabiliyor muyuz? Bu kitaptan sonra çevrenize ve kendi geçmişinizde bakışınız tamamen değişecek.

Bir önceki yazımız olan Nohut Oda - Melisa Kesmez başlıklı kitabımızda Nohut Oda Melisa Kesmez, Nohut Oda Melisa Kesmez epub indir ve Nohut Oda Melisa Kesmez epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.