Kibarlık Budalası - Molière - PDF E-Kitap Oku, İndir
Kibarlık Budalası – Molière

Kibarlık Budalası – Molière

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Aralık 2016
Eklenme: Ekim 16th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: Molière

353 Kişi Tarafından Görüldü

Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641’de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı.

Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. IV.Mehmet’in elçisi olarak Paris’e gelen ve görkemli bir törenle karşılanan Süleyman Ağa Fransız sarayının ihtişamına beklenen ilgiyi göstermeyince,

XIV. Louis bu ilgisizliğin intikamını almak için Molière’e oyun sipariş eder. Ortaya gülünç bir Türk balesiyle sonlanan eğlenceli bir hiciv çıkar.

Burjuva Mösyö Jourdain’in asilzade olma yolundaki umutsuz ve gülünç mücadelesini anlatan, XIV. Louis’nin en çok güldüğü Molière oyunu unvanını kazanan Kibarlık Budalası ilk kez 14 Ekim 1670’te Chambord’da, aynı yıl 28 Kasım’da ise, sarayda kralın huzurunda oynanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ay Batarken - John Steinbeck başlıklı kitabımızda Ay Batarken John Steinbeck epub indir, Ay Batarken John Steinbeck epub oku ve Ay Batarken John Steinbeck pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.