Kadın - Yılmaz Özdil - PDF E-Kitap Oku, İndir
Kadın – Yılmaz Özdil

Kadın – Yılmaz Özdil

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ekim 2015
Eklenme: Mayıs 28th, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 372
Yazar: Yılmaz Özdil

407 Kişi Tarafından Görüldü

Eşit eğitim hakkı
1924

Eşit birey hakkı
1926

Eşit seçme seçilme hakkı
1934

Kadın erkek eşitliği fıtrata ters
kürtaj olma
sezaryen yaptırma
en az üç doğur
hamileysen sokağa çıkma
kahkaha atma
bankta kızlı erkekli oturma
talibin çıkarsa seçici olma
haddini bil
itaat et
okuma
düşünme
sus!
2015

Yılmaz Özdil’in diğer kitaplarını okuyanlar için, Kadın’daki bazı yazıları tekrar niteliğinde olacaktır. Günümüz Türkiyesi’nde bir şekilde gündeme gelmiş, acı-tatlı hikayeleriyle, başarılı-başarısız olmasına bakılmaksızın, sevilen-sevilmeyen, adını bile duymadığınız hemen her kadın var kitapta…

Kardelen’in Elif Öğretmeninden, Berkin’in acılı annesi Gülsüm Elvan’a, maganda kurşunuyla ölen gencecik kızımızdan, sorumsuzluk sonucu kanalizasyon boşluğuna düşen yavruya, hunharca katledilen Özgecan ve Münevver’den, suni şöhret kaynana Semra’ya, yaşadıklarının ağırlığından psikolojik destek alan, onlarca ameliyatla sağlığına kavuşan N.Ç’den, başörtülü bacımıza kadar… Sadece ülkemizden kadın manzaraları yok kitapta, ülkemizi ziyaretleri sonrasında, yaşadıkları (taciz, tecavüz,istismar gibi) olaylarla utanç kaynağımız olan turistlerden, farklı ülkelerin first leydilerine, siyasetlerine de değinilmiş… Hatta Sütaş’ın ineği bile kendine yer bulmuş.

Kitabı okudukça, utanç, gurur, öfke, hayranlık, gıpte,sevgi, nefret birbirine karışıyor, istemeden oturup düşünüyorsunuz, bir toplumun kadınları, nasıl bu kadar birbirlerine tezat olabilir? Nasıl bu kadar uç kutuplarda yaşayabilir?
(Yayınevinin Tanıtım Bülteninden)

Bir önceki yazımız olan Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda nutuk, nutuk atatürk pdf ve nutuk özeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.