Bizim Memleket – Aziz Nesin

Bizim Memleket – Aziz Nesin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Kasım 4th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 328
Yazar: Aziz Nesin

1.457 Kişi Tarafından Görüldü

Bizim Memleket; Gülmece edebiyatımızın doruktaki yazarı Aziz Nesin’den seçme öyküler… Toplumsal düzendeki çarpıklıklardan bir asır geçse de değişmeyen bildik dertlerimize, en naif yanlarımızdan garip kurnazlıklarımıza bir memleketin portresi…
 
Seçmek elimde olmadığı için, çok uygunsuz bizamanda doğmuşum; Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı, en ateşli günleri, 1915’te… Yine seçmek elimde olmadığı için, yalnız uygunsuz zamanda değil uygunsuz biyerde doğmuşum:

Türkiye’nin en büyük zenginlerinin oturduğu İstanbul adalarından Heğbeliada’da…

Heğbeliada, zenginlerin yazlığıdır. Ama zenginler, yoksullar olmayınca yaşayamadıklarından, yoksullara çok gereksindiklerinden, biz de Heğbeliada’da otururduk. Bu sözlerimle şanssız olduğumu söylemek istemiyorum.

Tersine; zengin, soylu ve ünlü bir aileden gelmediğim için kendimi çok şanslı sayıyorum. Adımı “Nusret” koymuşlar.

Bu Arapça kelimenin Türkçesi “Tanrı yardımı” demektir. Tam bize uygun bir addır. Çünkü, başka hiçbir umutları olmadığından, ailem bütün umudunu Tanrı’ya bağlamıştı.

Kitap Tanıtım Amaçlı Olarak Yayınlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Issız Evin Kedisi - Ahmed Günbay Yıldız başlıklı kitabımızda Issız Evin Kedisi epub indir, Issız Evin Kedisi epub oku ve Issız Evin Kedisi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.