Bin Yıllık Hemşehri - Halil Babilli - PDF E-Kitap Oku, İndir
Bin Yıllık Hemşehri – Halil Babilli

Bin Yıllık Hemşehri – Halil Babilli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Eylül 2015
Eklenme: Eylül 28th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 176
Yazar: Halil Babilli

572 Kişi Tarafından Görüldü

 

 

“İlk elli yıl kiliseye, sonraki elli yıl sinagoga, ondan sonraki elli yıl da camiye gitti. Bir ara Konstantinopolis’e gelen Luther’in papazlarını da dinledi. Sonunda o gün nerede yemek dağıtılıyorsa oraya gitmeye karar verdi.

Büyük depremler, veba salgınları ve büyük yangınlar gördü. Bunların çoğundan ustalıkla sıyrılmayı bildi. Yakalandıklarının ise Theo’ya bir zararı dokunmadı. Büyük Kostantiniyye yangınlarının birinde, sucuk çalmak amacıyla girdiği ev alevlerin içinde kalınca kaçamadı, o da yandı. Ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi küllerin arasında uyandı.” Hazırlanın, ölümsüz Theo’nun rehberliğinde zamanda yolculuğa çıkıyoruz.

Kitap Tanıtım Amaçlıdır.

Theo, henüz delikanlıyken ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş bir Bizanslı. Çelebi, görmüş geçirmiş, nüktedan, kitap kurdu bir dedektif. Şehir Konstantinopolis iken doğdu, yüzlerce yıllık başkentin binlerce halini yaşadı. Koca kentin her noktasını avcunun içi gibi biliyor ve İstanbul’da yaşanan doğaüstü vakaları kendine özel yöntemlerle ustalıkla çözüyor.

İstanbul’un gizemlerinin hepsine vâkıf Theo’nun ölümsüzlüğünün sırrı belki de hemşehrilerine asırlar boyunca yardım etmesi… İşte burada yazılanlar, İstanbul’da yüzyıllar boyunca hayatta kalmış bu fevkâlade gelinciğin başından geçen olağanüstü olayların hikâyesidir. İstanbul’un dehlizlerinde saklı nice sır aydınlanmayı bekliyor.

Bir gelincik kaç yıl yaşar dersiniz? En fazla beş ya da altı sene. Fakat bu ortalama görüp görebileceğiniz en ilginç gelincik olan Theo’yu kapsamıyor elbette!

 

Halil Babilli’nin ilk romanı olan Bin Yıllık Hemşehri Osmanlı ordularının Bizans’ın son kalesi Konstantinapolis’in kapılarına dayanmasıyla açılıyor. Şehrin sakinlerinden, okumaya ve yazmaya hayli meraklı bir genç olan Theo da pek çokları gibi canını kurtarmak umuduysa o sıralar bir kilise olan Ayasofya’ya sığınıyor. Tek bir dileği var, o da hayatta kalmak. Macera bu ya, dileği kabul oluyor fakat biraz farklı bir şekilde. Bizim genç delikanlı Theo kendini bir gelinciğin bedeninde buluyor, üstelik artık ölümsüz!

 

Ölümsüzlük bir lütuf mudur, yoksa bir lanet mi? Bizler ölümsüz olmadığımızdan bunu asla bilemeyeceğiz ama Theo’nun ölümsüzlüğü ona çağlar atlayan maceraların kapısını açıyor ve bizim de bu kapıdan geçmemiz için Bin Yıllık Hemşehri’nin sayfalarını çevirmemiz yeterli! Kimi zaman yaşlı bir dula musallat olan kötü ruhları defeden, kimi zaman kitap dolu bir sandığın içinde Yeni Dünya’ya dek uzanan Theo’nun maceraları bir solukta okunacak cinsten. Yazar Halil Babilli’nin Türk, Rum, Ermeni söylencelerine ve yetmişiki milletten canavarlara dair derin birikimine de vurgu yapmadan geçmeyelim.

 

Özellikle İhsan Oktay Anar hayranlarının çok beğeneceği Bin Yıllık Hemşehri ölümsüz gelincik Theo’nun maceralarındaki lezzeti damakta bırakıyor.

Bir önceki yazımız olan Mükemmeli Arayan Kadın - Emre Alkin başlıklı kitabımızda Mükemmeli Arayan Kadın epub indir, Mükemmeli Arayan Kadın epub oku ve Mükemmeli Arayan Kadın oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.