Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini - PDF E-Kitap Oku, İndir
Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Eylül 15th, 2018
Dil: Türkiye
Sayfa: 430
Yazar: Khaled Hosseini

661 Kişi Tarafından Görüldü

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan’ın Khaled Hosseini’de yaşadığı gibi. Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı’yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden. Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar. Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem. Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla “beklenen” bir roman…

Meryem dünyaya en talihsiz şekilde gözlerini açan çocuklardan birisidir. Evlilik dışı bir ilişki sonucunda doğmuştur. Babası onları istememiş ve annesi Nana ile bir kulübede. Yaşamaktadırlar. Bir gün Meryem babasını ziyaret etme kararı alır ve onun yanına gider. Babası ise onu istemez ve geri gönderir. Meryem eve döndüğünde psikolojik sorunları olan annesinin kendisini astığını görür. Bunun üzerine babası ile birlikte kalmak zorunda kalır. Babası hemen Meryem’i göndermeyi aklına koyar. Meryem’i Raşit isimli orta yaşlı bir adamla evlendirir. İstemeyerek evlenen Meryem’i çok fazla acılar beklemektedir. Meryem Raşit’in çocuğunu düşürünce Raşit ona kötü davranmaya başlar. Meryem kötü bir hayat sürer. Artık yaşlanmıştır ve düşürdüğü çocuk yüzünden hep suçlanır. Leyla ise Meryem’in komşusudur. Afganistan’daki savaşta ailesini kaybeder ve Meryem’in evinde kalmaya başlar. İki kadının kaderi bu andan itibaren kesişmeye başlar. Leyla’ya göz diken Raşit bir kolayını bularak planını devreye sokar. Genç bir kadını daha fazla evinde tutamayacağını söyleyerek onunla evlenmek ister.

Leyla ise Tarık isimli bir gence aşıktır. Raşit Tarık’ın öldüğünü söyleyerek Leyla ile evlenir. Leyla Tarık’tan hamiledir ve bunu gizleyerek Raşit ile evlenir. Leyla genç bir kız olduğu için Raşit onun cazibesine aldanarak Meryem’den daha fazla değer gösterir. Meryem ile Leyla ise gün geçtikçe çok iyi anlaşmaya başlar. Ana kız gibi olurlar. Leyla’nın Tarık’tan Azize isimli bir kızı olur ve bunu Raşit’ten saklar. Daha sonra Raşit’ten Zalmay isminde bir çocuğu olmuştur. Meryem, Azize doğduğundan beri ona çok yakınlık hisseder. Azize’de Meryem gibi yasak aşkın birlikteliğidir. Meryem bu nedenden dolayı Azize’ye yakın bir bağ duyar. Uzun bir aradan sonra Tarık ile karşılaşan Leyla gözlerine inanamaz ve Tarık’ı eve alarak ona her şeyi anlatır. Zalmay ise Raşit eve gelince annesinin eve bir erkek aldığını söyler. Bunu duyan Raşit deliye döner ve Leyla’yı öldüresiye dövmeye başlar. Bu olanlara dayanamayan Meryem kürek ile Raşit’i öldürür. Tarık ile Leyla’nın çocukları alarak kaçmasına yardım eder. Suçunu itiraf ettiğinde ise asılarak idam edilir. Leyla ise hayatı boyunca Meryem’i unutamaz ve ülkedeki savaş bitince Afganistan’a geri gelerek Meryem’e teşekkürlerini arz eder.

Aynı kadere sahip olmuş iki talihsiz kadının yaşam öyküsünü ele alan bu eserde özellikle Afganistan’da kadın olmanın zorluklarını göreceksiniz. Burka altındaki o gizemli dünyada sanki sizlerde yaşayacaksınız. Savaş her insanı derinden etkiler, çocuklar ölür, analar yavrusuz kalır, insanlar aç kalır ve bazıları da Leyla gibi talihsiz bir kadere mahkûm olur. Bana göre Leyla ile Tarık’ın aşkı çok sıradan ve güçsüzdü. İlişkileri daha sıkı olabilirdi. Konu yaşam ve aşk olunca kadere bu kadar kolay teslim olunmaması gerekirdi. Sırf kadın olduğu için Meryem’in zorla evlendirilmesi, tek başına sokağa çıkamaması ve kocası tarafından ezilmesi bize ülkedeki olmayan kadın haklarını gözümüze sokmuyor değil. Bu durum feminist ruhlu bireyleri rahatsız edebilir. Ancak dram sevenler için romanın mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Romanın her zerresinde vurgulanan çaresizliğin hissi insanı son derece derinden etkiliyor. Kesinlikle her sayfanın devamını merak edeceğiniz, okurken gözlerinizin dolacağını ve nadir de olsa içten bir gülümseme oluşturabilecek güçte bir roman.

Bir önceki yazımız olan Siyah - Beyaz - Vüs'at O. Bener başlıklı kitabımızda Siyah - Beyaz Vüs'at O. Bener, Siyah - Beyaz Vüs'at O. Bener epub indir ve Siyah - Beyaz Vüs'at O. Bener epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.