Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov - PDF E-Kitap Oku, İndir
Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Ekim 26th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: Grigory Petrov

208 Kişi Tarafından Görüldü

İnsan hiçbir şeyin karşısında düşmemeli, yere kapanmamalıdır. Hayat aralıksız bir kültürel yaratıcılık, zorluklara karşı verilen daimi bir mücadeledir.

Ünlü Rus yazar Grigory Petrov’un, kaleme aldığı bu yapıt pek çok ülkede büyük yankı uyandırmış, özellikle Türkiye’de kalkınma konusunda bir başucu kitabı olarak değer görmüştür. Ülkemizde ilk basımı Atatürk’ün isteğiyle 1928 yılında yapılan kitap bugüne değin birçok kez yayımlanmış, kitaba olan ilgi hiç tükenmemiştir.

Petrov, bu kitabında “bataklıklar ülkesi” Finlandiya’nın imkânsızlıklar, yoksunluklar içinden özellikle aydın ve yazarların büyük çabalarıyla çıkıp da “Beyaz zambaklar ülkesine” nasıl dönüştüğünü anlatır. Dönüşümün ve yeni bir yaşam kurmanın her türlü sıkıntının ve zorluğun içindeyken dahi mümkün olduğunu bunu başaranların hayat hikâyeleri üzerinden bize anlatır. Petrov’a göre gerçek iradenin ve azmin olduğu yerde her şey mümkündür.

“Bu kitap, ne bir romandır, ne de bir tarih kitabıdır. Eser, Avrupa’nın kuzey köşesinde, on binlerce göl arasına sıkışmış bulunan, yazları kısa, kışları uzun ve toprakları genellikle granit taşlarıyla kaplı olan Finlandiya’dan ve bu ülkenin üç milyonluk Fin halkı tarafından gerçekleştirilen planlı ve sürekli çalışmalarını ve alınan neticeleri yazmaktadır.

Bölgenin, Avrupa’nın imar edilmiş bir ülkesi hâline nasıl getirildiğini ve bu ülke halkının çalışmalarının diğer ülkeler için nasıl bir örnek olabileceğini anlatmaktadır.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan 100 Büyük Roman - 2 (Dünya Edebiyatının Şaheserleri) - Abraham H. Lass başlıklı kitabımızda 100 Büyük Roman - 2 (Dünya Edebiyatının Şaheserleri), 100 Büyük Roman - 2 (Dünya Edebiyatının Şaheserleri) epub indir ve 100 Büyük Roman - 2 (Dünya Edebiyatının Şaheserleri) epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.