Aslan, Cadı ve Dolap (Narnia Günlükleri 2) - C. S. Lewis, - PDF E-Kitap Oku, İndir
Aslan, Cadı ve Dolap (Narnia Günlükleri 2) –  C. S. Lewis,

Aslan, Cadı ve Dolap (Narnia Günlükleri 2) – C. S. Lewis,

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ocak 2012
Eklenme: Ekim 18th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 187
Yazar: C. S. Lewis,

77 Kişi Tarafından Görüldü

Kötü bir hükümdarın emrinde…
halkının tarihini unuttuğu bir ülke: Narnia

Dört Çocuk, kaldıkları evdeki dolabın içinden Narnia ülkesine geçiş olduğunu fark eder. Narnia, Beyaz Cadı’nın esareti altndadır. Tüm umutların tükendiği bir anda Aslan gelir. Ancak büyük bir fedakarlıkta bulunması gerekmektedir.

Aslan, Cadı ve Dolap isimli eser masal türünde bir eser olarak dikkat çekmektedir. Bu eser ile ikinci dünyanın yıkıcı etkisi nedeni ile Londra’dan çok uzakta bulunan bir profesörün yanına gönderilen 4 küçük çocuğun hikayesi ele alınmaktadır. Profesörün evine gelen bu 4 küçük çocuk profesörün gizemli evinde bir serüvene yelken açıyorlar. Çocuklardan ismi Lucy olan bu evden açılan Narnia adlı büyülü ve heyecan verici bir yer bulur. Ancak Lucy’nin bulduğu bu büyülü yer olan Narnia’da sert bir kış hakim. Ancak sürekli kış hakim olmasına rağmen hiç Noel gelmemektedir. Çünkü Narnia’nın kraliçesi buradaki büyülü yaratıkları kontrol altında tutmaktadır. Lucy büyülü bir yer olan Narnia’yı diğer üç çocuğa anlatsa da diğer çocuklar Lucy’ye inanmazlar. Ancak Lucy bu büyülü yeri diğer çocuklara göstererek diğer çodukların kendisine inanmalarını sağlar.

            Aslan, Cadı ve Dolap adlı eserde mistik konular haricinde mitolojik konulara ve efsanelere de yer verilmektedir. Savaşın etkilerinden kaçan ve esrarengiz bir profesörün evine sığınan bu 4 çocuk Narnia’ya geçerek Kraliçe Jadis’in ve adamlarına karşı Narnia’nın kaderini belirleyecek bir savaşın içine girerler.

Aslında Narnia bir aslan tarafından yaratılmıştır. Burada bulunan bitki, doğa herşey onun eseri olmaktadır. Aslan tarafından yaratılan Narnia’nın içine kısa bir süre sonra kötülük girer. Aslan bu kötülükten haberdardır ve bu kötülüğe karşı bir meclis kurar. Bu meclisin ilk kral ve kraliçeleri Arabacı, Nelly, Polly ve Digory’dir. Aslan kötülüğü istemeyerek de olsa Digory’nin getirdiğini bilir ve kötülüğü yok etmesi için Digory’den yardım ister. Kötülüğü yok etmek için Digory’e küçük bir görev verir. Bu görev ile Digory’nin batı dağlarının sert kış şartlarından aşarak ortasında mavi bir göl bulunan vadiyi aşarak gölün sonunda yer alan yeşil tepenin bahçesindeki ağaçtan bir elma kopararak kendisine getirmesini ister.

 

Masal tadında mistik bir tat ile efsanelerin ve mitolojinin dile getirildiği bu eser bir çok okuyucu tarafından beğenilmiştir. Bu eser sinema perdesinde de izleyicilerin huzurlarına sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kızıl Köşkün Rüyası - Cao Xueqin başlıklı kitabımızda Kızıl Köşkün Rüyası Cao Xueqin epub indir, Kızıl Köşkün Rüyası Cao Xueqin epub oku ve Kızıl Köşkün Rüyası Cao Xueqin oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.