Amcanın Düşü - Dostoyevski - PDF E-Kitap Oku, İndir
Amcanın Düşü – Dostoyevski

Amcanın Düşü – Dostoyevski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Nisan 2017
Eklenme: Ekim 4th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 176
Yazar: Dostoyevski

152 Kişi Tarafından Görüldü

“Yazar olarak pek çok kusurum olduğunu biliyorum. Çünkü öncelikle ben kendim, hiç hoşnut değilim kendimden. Kendi kendimi tarttığım bazı anlarda, çoğu kez, sözcüğün tam anlamıyla, anlatmak istediğimin ancak yirmide birini arılattığımı, belki de hiç anlatamadığımı gördüğüme inanmalısınız. Beni kurtaran şey, Tanrının bir gün bana o kadar güç ve esin göndereceği ve benim de kendimi daha noksansız anlatabilceğim, kısacası, yüreğimdeki ve hayal gücümdeki her şeyi ortaya koyacağım konusunda beslediğim alışılmış umut’tur.”
-Dostoyevski-
“İnan bana, her yerde çalışma, hem de korkunç bir çalışma gerekli. İnan bana, Puşkin’in hafıf ve ince bir şiiri, Puşkin tarafından uzun uzun düzeltilip işlendiği için bir çırpıda yazılmış gibi durmaktadır. Kolayca yazılmış hiçbir şey olgun değildir.”

İnceliklerle dolu, insanın ruhsal yapısına büyük bir ustalıkla sokulan dünyanın en büyük romancılarından biri sayılan “Dostoyevski”nin bir kitabını sunuyoruz. Nihal Yalaza Taluy’un Rusça aslından Türkçeye çevirdiği “Amcanın Düşü”nü, “Dostoyevski”nin başka romanla Amcanın Düşü, Dostoyevski’nin sürgün cezasını tamamladıktan sonra edebiyata dönüş yaptığı, tiyatro tadında, çok çok eğlenceli bir novella.

Amcanın Düşü Dostoyevski kitabı tanıtım amaçlıdır,

Başkarakter Marya Aleksandrovna ile başlayalım. Marya, Mordasov’un en entrikacı ve en dedikoducu kadını ve çıkarları uğruna her şeyi göze alabilecek bir yapıya sahip. Diğer Mordasovlu kadınlar tarafından sevilmez ve bu taşra kentinde kimse kimseyi çekemez. Marya’nın kızı Zinaida ise Mordasovlu kadınların ve annesinin davranışlarını doğru bulmayan, kentin en güzel ve en romantik kızı. Birgün yaşlı ve zengin Prens’in kente geleceği duyuluyor ve işler bir anda karışıyor. Tüm kadınlar eğlenceye fazlasıyla düşkün olan Prens’in unvanlarına ve parasına sahip olabilmek, onunla evlenebilmek ya da kızlarını evlendirebilmek için, kendi çıkarları doğrultusunda bir yarışa giriyor. Tabii ki Marya Aleksandrovna, kızı Zinaida için üstün entrika yeteneğiyle yarışa erken başlıyor. Ama işler beklediği kolaylıkta olmuyor her saniye ellerini biraz daha kirletmek zorunda kalıyor. Ufak Tefek Cinayetler tadında bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Dostoyevski, üstün gözlem yeteneği sayesinde taşra burjuvazisi kadınları üzerinden taşranın toplum ve ahlak kuralları üzerine mizahi yolla ağır bir eleştirisini yapıyor. Kitabın bu mizahi yönü ona fazlasıyla tiyatro etkisi katmış. Bence sahnelense kesinlikle çok eğlenceli bir oyun ortaya çıkar.

Adı sanı diğerleri kadar duyulmamış Amcanın Düşü, Dostoyevski’nin unutulmaz eserleri arasına girmeyi hak ediyor
.

Bir önceki yazımız olan Ruh İkizleri - Engin Alan başlıklı kitabımızda Ruh İkizleri Engin Alan, Ruh İkizleri Engin Alan epub indir ve Ruh İkizleri Engin Alan epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.