1984 - George Orwell - PDF E-Kitap Oku, İndir
1984 – George Orwell

1984 – George Orwell

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2000
Eklenme: Ekim 12th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 257
Yazar: George Orwell

1.680 Kişi Tarafından Görüldü

Kitabın Özeti;

1984 kitabının baş karakteri olan Winston Smith sıradan bir vatandaş olarak görünmesine rağmen evine döndüğünde gizli gizli düşüncelerini yazan bir kişidir. Bunu ne için yaptığını bilmese de kendini bu durumdan alıkoyamamaktadır. Hayatına Julia adında bir kadının girmesiyle hayatı büyük anlamda değişecektir. Bir partinin üyesi olan Julia aktif olarak parti toplantılarına ve eylemlerine katılmaktadır. Belirli bir süre sonra birbirleriyle mesajlaşarak anlaşan çift görüşürler. 1984 kitabının ana karakteri olan George Orwell ve Julia kadın erkek ilişkilerinin yasak olduğu bir dönemde aşklarını itiraf ederler.

Hayatın keyfine çıkartmaya çalışan çift toplumda böyle şeylerin kötü karşılaşacağını bilmelerine rağmen uzun bir süre gizlice birlikte olurlar ama bir gün düşüne polisine yakalanırlar. 1984 kitabında polis onları öldürerek cezalandırmak yerine beyinlerini yıkamaya ve istedikleri gibi yönetmeye çalışır. Özellikle George Orwell büyük işkencelerden geçirilir. 2 kere 2 kaç diye sorulduğunda 4 demesine rağmen polisler tarafından dayak yer. Her gün farklı bir cevap vermesine rağmen işkenceler sonlanmaz ve kahraman sonunda kendini kaybeder ve istenildiği gibi düşünmeye başlar.

George Orwell 1984 kitabında,

özgürlüğün 2 kere 2’nin 4 olduğunu söyleyebilmek olarak tanımlamakta ve kendi yaşadığı ortamın koşullarında 2 kere 2’nin parti ne derse o olacağını anlatmaktadır. Partinin söylediğinden farklı bir şey düşünmenin ya da bunu dillendirmenin büyük bir suç olduğunu ve bunu yapanların ölümle cezalandırılacağından bahsedilmektedir.

D&R Yorumları Şu Şekilde;

“Bu romanı ilk olarak lise döneminde felsefe dersinde üstün körü incelemiştik. Yıllar geçti kitabı aldım, -yaklaşık iki yıl önce- ancak okuma kısmını şu son üç gün içinde gerçekleştirdim. Mutlaka alın, okuyun ama okumakta acele etmeyin. İçindekiler hayatımızın nasıl oluşturulduğunu tanımlayacak, gerçekten ütopya olarak yazılan bu kitabın temelinde neler sakladığını çok daha iyi anlamak için yavaş ilerleyin; ama kesinlikle okumayı ihmal etmeyin.”

“Mükemmel kurgulanmış, insanını içine çeken ve gerilimi her an hissettiren, bir çırpıda okunan tüm zamanların en iyi romanlarından biri.”

“Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Gelmiş geçmiş en iyi distopyalardan biri …”

Bir önceki yazımız olan O - Stephen King başlıklı kitabımızda o, o pdf indir ve stephen king hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.